Halitoza to wyjątkowo nieprzyjemny problem. Upraszczając, można nazwać go nieprzyjemnym zapachem z ust. W rzeczywistości sprawa ta jest zdecydowanie bardziej skomplikowana i trudno jest opisać ją kilkoma słowami. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, jakie halitoza ma objawy oraz wskazać jej przyczyny, żeby móc podjąć prawidłowe leczenie, które przyniesie oczekiwane skutki. Co warto wiedzieć na jej temat? Co to jest halitoza?
Halitoza objawy – jak ją rozpoznać?
Podstawowy objaw halitozy to wspomniany już nieprzyjemny zapach z ust. Jest on szczególnie intensywny po nocy, choć może też być wyczuwalny w ciągu dnia. Zapach ten jest spowodowany rozwojem bakterii beztlenowych, które dostają się do jamy ustnej wraz z pożywieniem. Jeśli zęby nie są prawidłowo i bardzo dokładnie wyszorowane, to może dojść do sytuacji, w której resztki pożywienia zaczną się psuć. To z kolei spowoduje pojawienie się bakterii beztlenowych, które wydzielają z siebie związki siarki. To właśnie one mają nieprzyjemny zapach, który może być wyczuwalny. Jeśli więc chcielibyśmy powiedzieć krótko, co to jest halitoza, to powinniśmy po prostu skupić się na tym, że jest to konsekwencja działalności drobnoustrojów w jamie ustnej.
Halitoza leczenie
Żeby leczenie halitozy było skuteczne, trzeba najpierw poznać jej przyczynę. Oczywiście można stosować różne sposoby na zmniejszenie nieprzyjemnego zapachu np. stosować odświeżacze do ust albo żuć aromatyczne zioła – miętę czy natkę pietruszki. To jednak jedynie zamaskuje problem, ale nie pomoże się go pozbyć. Jeśli chodzi o leczenie halitozy, to przede wszystkim trzeba skupić się na walce z drobnoustrojami. Pierwszym krokiem powinno być regularne i dokładne szczotkowanie zębów tuż przed snem. W żadnym wypadku nie powinno się jeść już po umyciu zębów i pozwalać, by drobnoustroje mogły rozmnażać się w jamie ustnej przez całą noc. Dobrze jest również stosować nić dentystyczną, która pomoże usunąć resztki pożywienia, które utknęły pomiędzy zębami. Podczas mycia trzeba też sporo uwagi zwrócić na język i podniebienie, które często bywają pomijane. Do tego warto też w ciągu dnia stosować płukanki antybakteryjne np. z naparu z szałwii, rumianku czy też ich mieszanki. W aptekach są dostępne także specjalne tabletki do ssania, które odświeżają i zawierają antybakteryjny cynk.