Stłoczenia zębów stanowią bardzo powszechną wadę zgryzu. Może mieć ona różne przyczyny oraz uwarunkowania. Najczęściej jednak występowanie stłoczeń uwarunkowane jest genetycznie. Niezależnie od przyczyny, stłoczenia zębów należy leczyć, aby zapobiec przykrym konsekwencjom w przyszłości. Jak leczyć stłoczenia oraz do czego mogą doprowadzić zaniedbania w tej kwestii, dowiesz się w tym artykule.
Skąd bierze się stłoczenie zębów?
Stłoczenia zębów są wadą zgryzu, która powstaje w wyniku braku wystarczającej ilości miejsca w łuku zębowym. Skutkiem takiego stanu rzeczy jest nachodzenie na siebie zębów lub ich wyrastanie w nieprawidłowym miejscu albo pod nieprawidłowym kątem. Istnieje kilka przyczyn powstawania stłoczeń zębów. Należy zaliczyć do nich przede wszystkim zbyt dużą różnicę między wielkością zębów a wielkością szczęki. Jest to tzw. stłoczenie pierwotne, które uwarunkowane jest genetycznie. Do przyczyn zalicza się również zbyt wczesną utratę zębów mlecznych oraz rozrost żuchwy.
Skutki stłoczeń zębów
Stłoczenia zębów stanowią przede wszystkim problem natury estetycznej. Krzywe zęby dla wielu osób są powodem do wstydu. Unikają one wówczas uśmiechania się lub odruchowo zakrywają twarz dłonią, gdy zaczynają się śmiać. Jest to problem, który potrafi skutecznie obniżyć pewność siebie oraz poczucie własnej wartości, dlatego w przypadku stłoczeń zębów warto wdrożyć odpowiednie leczenie, aby pozbyć się problemu raz na zawsze.
Oprócz mało estetycznego wyglądu, stłoczenia zębów niosą ze sobą również ryzyko konsekwencji zdrowotnych. Krzywe zęby potrafią skutecznie zaburzać symetrię twarzy, a u dzieci często stanowią powód wielu nieprawidłowości, takich jak: oddychanie przez usta lub nieodpowiednie połykanie pokarmu. Stłoczone zęby często odpowiadają również za podrażnienia w obrębie jamy ustnej, ponieważ zazwyczaj wyrastają one w nieodpowiednich miejscach.
Jak przebiega leczenie stłoczeń zębów?
W leczeniu wad zgryzu stosuje się przede wszystkim leczenie polegające na założeniu aparatu ortodontycznego. Taki aparat ma na celu prawidłowo umieścić zęby w łuku, tak aby były one równe względem siebie.
W tym celu należy udać się do ortodonty, który wykona szereg niezbędnych badań umożliwiających rozpoczęcie leczenia ortodontycznego. Ortodonta podczas wizyty wykonuje badanie RTG oraz dokonuje pomiaru łuków zębowych szczęki dolnej oraz górnej.