Czynniki ryzyka i objawy paradontozy. Jak leczyć paradontozę?

dentysta, stomatolog

Zapalenie przyzębia, określane jako paradontoza, dotyka około 80% dorosłych w różnym stopniu nasilenia. Paradontoza to stan zapalny wywoływany przez bakterie w jamie ustnej, który atakuje przyzębie i nieleczone niszczy je. Uszkodzenia przyzębia i kości, nie można naprawić. Zapalenie przyzębia jest chorobą zapalną, która nieleczona prowadzi do nawet utraty zębów. Jakie są objawy paradontozy i czynniki ryzyka? Jak leczyć paradontozę?

Paradontoza – czynniki ryzyka

Ważnym czynnikiem ryzyka związanym z rozwojem paradontozy jest palenie. Palenie zmniejsza również skuteczność leczenia periodontologicznego.

Wahania i zmiany w równowadze hormonalnej u kobiet powodują, że dziąsła stają się bardziej wrażliwe i szybciej ulegają stanom zapalnym, to może sprzyjać rozwojowi paradontozy.

Osoby cierpiący na cukrzycę są narażeni na większe ryzyko zapalenia przyzębia.

Organizm ma mniejszą zdolność do zwalczania stanów zapalnych, w tym zapalenia przyzębia, gdy jest pod wpływem stresu.

Skutki uboczne niektórych leków obejmują zmniejszone wydzielanie śliny. Stwarza to korzystne środowisko dla bakterii w jamie ustnej.

Niektórzy ludzie są genetycznie bardziej narażeni na zachorowanie na paradontozę niż inni.

Jakie są objawy paradontozy?

Pierwszą oznaką zapalenia przyzębia może być krwawienie z dziąseł podczas jedzenia, szczotkowania lub czyszczenia zębów nitką dentystyczną, ponieważ tkanka jest miękka i opuchnięta. Można również zauważyć, że dziąsła się cofają. Rany między zębami a dziąsłami, są też oznaką paradontozy. Nieleczona paradontoza może stać się uciążliwym problemem.

Inne objawy paradontozy:

  • nieświeży oddech,
  • czerwone i spuchnięte dziąsła,
  • krwawienie dziąseł,
  • ból podczas jedzenia,
  • poluzowanie zębów,
  • nadwrażliwość zębów.

Jak leczyć paradontozę?

Pierwsze objawy zapalenia przyzębia pojawiają się zwykle u dorosłych w wieku od 30 do 40 lat. Głównym czynnikiem wywołującym zapalenie przyzębia jest płytka nazębna, która tworzy się poniżej linii dziąseł.

Leczenie paradontozy jest bardzo ważne. Nieleczona stwarza ryzyko utraty zębów z estetycznym i funkcjonalnym skutkiem. Głównym celem leczenia periodontologicznego jest zmniejszenie i zatrzymanie stanu zapalnego. Leczenie paradontozy różni się w zależności od rodzaju i nasilenia choroby. W każdym przypadku chorzy na paradontozę muszą dbać o bardzo staranną higienę jamy ustnej i zębów. Obejmuje to również rzucenie palenia.

Redakcja