Endodoncja – kiedy wykonuje się leczenie kanałowe zębów?

ból zęba, dentysta, stomatolog

Leczenie kanałowe jest jednym z często prowadzonych zabiegów w gabinetach i klinikach stomatologicznych w Szczecinie i w całej Polsce. Kiedy jest ono prowadzone? Nie tylko wtedy, gdy pojawia się próchnica. Sprawdź!

Na czym polega leczenie endodontyczne?

Leczenie kanałowe, inaczej endodontyczne, jakie wykonuje dentysta Szczecin, jest zabiegiem polegającym na leczeniu wnętrza zęba, czyli miazgi zębowej.

Procedury tego typu są bardziej zaawansowane niż zwykłe leczenie próchnicy, które odbywa się na powierzchni zęba. Endodoncja natomiast zajmuje się jego wnętrzem, w tym kanałami, które łączą ząb wraz z kością szczęki albo żuchwy.

Podczas leczenia kanałowego stomatolog Szczecin otwiera ząb i leczy jego wnętrze – usuwa miazgę zębową, nerwy i oczyszcza kanały, a potem uzupełnia je za pomocą specjalnego materiału. Po takim zabiegu ząb wygląda naturalnie, jest trwały, spełnia swoje funkcje.

Leczenie kanałowe – kiedy jest prowadzone?

W placówkach jak gabinet i klinika stomatologiczna Szczecin leczenie kanałowe prowadzone jest w określonych sytuacjach.

Przede wszystkim dentysta Szczecin prowadzi procedury przy znacznej próchnicy, która dociera do wnętrza zęba, czyli atakuje miazgę zębową. Wtedy, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji, należy usunąć wnętrze zęba. Także z tego samego powodu leczenie endodontyczne prowadzone jest przy zapaleniach miazgi, jej martwicy, zgorzelach.

Leczenie endodontyczne jest prowadzone też wtedy, gdy pacjent doznał urazu zęba, na przykład jego złamania czy wybicia. Wtedy leczenie endodontyczne pozwoli na zachowanie naturalnego zęba bez konieczności zakładania protezy.

Ponadto stomatolog w Szczecinie może wykonać procedurę wtedy, gdy pojawiają się wskazania protetyczne. Zazwyczaj zabieg prowadzony jest przed założeniem koronki lub mostu protetycznego.

Gdzie można leczyć zęby kanałowo?

Leczenie kanałowe prowadzi niemalże każdy gabinet i klinika stomatologiczna Szczecin, dlatego też jest to łatwo dostępna procedura. Warto jednak zaznaczyć, że zakres usług oferowanych przez dentystę na NFZ oraz prywatnie różni się między sobą.

Prywatny stomatolog Szczecin może zapewnić swoim pacjentom dostęp do szerszej gamy usług w ramach endodoncji, a mianowicie:

  • wykonanie zdjęcia RTG na miejscu
  • leczenie kanałowe wszystkich zębów
  • leczenie kanałowe pod mikroskopem
  • leczenie kanałowe podczas jednej wizyty

Niestety, w ramach NFZ dentysta w Szczecinie może zaproponować pacjentom leczenie tylko od 3 do 3, dlatego w przypadku pozostałych zębów dostępna jest tylko ich ekstrakcja, czyli wyrwanie.

Redakcja