Jak czyścić stały aparat ortodontyczny?

dentysta, stomatologia

Osoby, które noszą stały aparat ortodontyczny, powinny zdawać sobie sprawę z tego, że jego czyszczenie jest bardzo ważne. Specjaliści zgodnie twierdzą, że o czystość aparatu ortodontycznego trzeba dbać tak samo, jak o codzienną higienę jamy ustnej. Warto pamiętać o tym, że zaniedbanie regularnego czyszczenia aparatu może prowadzić do wielu przykrych konsekwencji – od nieprzyjemnego oddechu, aż po poważne choroby dziąseł.

Dlaczego trzeba czyścić stały aparat ortodontyczny?

Osoby zastanawiające się, jak czyścić stały aparat ortodontyczny, powinny dowiedzieć się, dlaczego w ogóle warto co robić. Przede wszystkim, trzeba mieć świadomość tego, że aparat jest w jamie ustnej ciałem obcym. Sama jego obecność wystarcza do tego, by ułatwić powstawanie różnego rodzaju infekcji i obrzęków. Osoby, które nie dbają o odpowiednią higienę w przypadku aparatów ortodontycznych, często skarżą się na bolesne stany zapalne – owrzodzenia i afty. Trzeba także mieć świadomość tego, że pomiędzy klamry aparatu dostają się różnego rodzaju fragmenty pokarmów. Jeśli więc aparat nie jest regularnie czyszczony, na jego powierzchni szybko zaczną bytować szkodliwe drobnoustroje, które mogą sprzyjać powstawaniu próchnicy.

Niewystarczająca troska o czystość aparatu ortodontycznego może także skutkować powstawaniem kamienia nazębnego, a w efekcie – rozwojem paradontozy.

Jak czyścić aparat na zęby?

Mnóstwo pacjentów zastanawia się, co jest potrzebne do prawidłowej higieny aparatu ortodontycznego. Przede wszystkim, trzeba zaopatrzyć się w zestaw składający się z nici dentystycznej, pasty, a także szczoteczek służących do czyszczenia urządzenia. Poza tradycyjną szczoteczką do zębów warto zaopatrzyć się w szczoteczkę ortodontyczną, która posiada specjalnie wyprofilowaną główkę, ułatwiającą czyszczenie zakamarków aparatu. Jej długa szyjka pomaga w docieraniu do trudno dostępnych miejsc na tylnych zębach.

Pierwszym krokiem, jeśli chodzi o czyszczenie aparatu ortodontycznego, powinno być zdjęcie wszystkich możliwych, ruchomych części. Czyszczenie aparatu powinno rozpoczynać się od elementów znajdujących się na tylnych zębach, stopniowo przemieszczając się w kierunku przednich.

Jeśli chodzi o czas szczotkowania, to specjaliści zgodnie twierdzą, że na jeden element aparatu trzeba przeznaczyć co najmniej 10 sekund.

Redakcja