Kurs na uprawnienia ciepłownicze złożony jest z części praktycznej oraz teoretycznej. Na sam koniec trzeba jeszcze zaliczyć egzamin przed Energetyczną Komisją Kwalifikacyjną.
Zdobycie uprawnień G2
W formie świadectwa kwalifikacji wydawane są uprawnienia SEP G2, które są ważne przez okres 5 lat. Do egzaminu trzeba niestety podejść ponownie po upływie tego czasu. Konkurencja na rynku pracy jest obecnie bardzo duża, więc warto stale poszerzać kwalifikacje. W ten sposób możesz znacząco zwiększyć swoje szanse na znalezienie dobrze płatnego stanowiska. Podczas szkolenia poruszane są różnorodne zagadnienia. Kurs trwa zaledwie kilkanaście godzin, więc ważną rolę odgrywa samodzielna praca w domu. Warto w domu powtórzyć wszystko, czego się nauczyłeś ponieważ w ten sposób zapamiętasz więcej. Podczas szkolenia poznasz obowiązki osób na stanowiskach eksploatacji oraz dozoru urządzeń, sieci oraz instalacji cieplnych.
Zalety uprawnień ciepłowniczych
Po zakończonym kursie uczestnicy mają wiedzę potrzebną do przeprowadzania prac kontrolno-pomiarowych. Uzyskane zezwolenia dotyczą oczywiście wszystkich urządzeń przesyłających, przetwarzających oraz wytwarzających ciepło. Praktycznie każdy może wziąć udział w szkoleniu, ponieważ wymagania są minimalne. Trzeba mieć ukończone 18 lat i mieć przynajmniej podstawowe wykształcenie. Warto dodać, że obcokrajowcy, którzy planują karierę słuchacza muszą przedłożyć zaświadczenie podpisane przez tłumacza przysięgłego. Na rynku pracy wyróżniają się osoby z uprawnieniami G2. Warto skorzystać z cennych wskazówek instruktorów z wieloletnim doświadczeniem. Trzeba się rzetelnie przygotować do egzaminu przed Energetyczną Komisją Kwalifikacyjną, ponieważ nie jest łatwy. Podczas zajęć omawia się głównie przepisy ogólne oraz wybrane zagadnienia związane z ciepłownictwem. Od liczby osób biorących udział w kursie uzależniona jest jego cena. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że koszt nauki spada wraz ze wzrostem liczby kursantów. Należy pamiętać, żeby po upływie 5 lat odnowić uprawnienia cieplne. Osoby, które zdobyły na terenie Polski kwalifikacje zawodowe mogą starać się o ich uznanie w państwach Unii Europejskiej. Zdecydowana większość zagranicznych przedsiębiorców nie ma żadnego problemu z polskimi uprawnieniami zawodowymi. Uprawnienia G2 cieszą się mniejszą popularnością od kwalifikacji G1, które ma praktycznie każdy.