Jakie uprawnienia dla elektryków?

elektryka, SEP, 1kv

Warto nieustannie inwestować w rozwój swoich kwalifikacji i zdobywanie nowych kompetencji. Dzięki takiej postawie nie trzeba obawiać się bezrobocia. W sektorze zajmującym się elektrycznością bardzo cenne są uprawnienia SEP. SEP to skrót od Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Jest to największa organizacja w Polsce, która zrzesza profesjonalistów działających w branży elektryczności. Co trzeba zrobić, żeby uzyskać certyfikat potwierdzający uprawnienia SEP? Wszystkie potrzebne informacje zamieszczamy w poniższym tekście.

Jak dzielą się uprawnienia SEP?

Uprawnienia nadawane przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich potwierdzają posiadanie kwalifikacji niezbędnych do pracy na niektórych stanowiskach związanych z obsługą instalacji, sieci oraz urządzeń. Możemy wyróżnić trzy grupy uprawnień SEP. Grupa pierwsza dotyczy elektryczności. Grupa druga to uprawnienia związane z ciepłownictwem. Grupa trzecia zawiera uprawnienia dotyczące pracy w gazownictwie.

Jaka cena uprawnień SEP do 1kV?

Dla elektryków najważniejsza jest grupa pierwsza. Uprawnia ona między innymi do pracy z urządzeniami, instalacjami i sieciami elektroenergetycznymi o napięciu nie wyższym niż 1 kV. Za przyznawane uprawnienia SEP do 1kV cena wynosi 301 złotych. Jest ona ustalana w stosunku do wysokości minimalnego wynagrodzenia w danym roku. Wynosi 10% jego wysokości. Jednak przed wydaniem certyfikatu potwierdzającego nadanie uprawnień trzeba zdać egzamin. Odbywa się on stacjonarnie lub w trybie online.

Jaka cena za kurs SEP?

Materiał poruszany na egzaminie jest dosyć rozbudowany. Osoby zainteresowane egzaminem mogą skorzystać z kursów. Kursy organizowane są w różnych podmiotach zajmujących się działalnością edukacyjną. Konkurencja sprawia, że chętnych na kurs SEP cena nie powinna odstraszyć. Za kilkaset złotych możemy liczyć na przedstawienie wymaganego materiału przez kompetentnych profesjonalistów. Kursy również odbywają się w przeważającej większości w trybie online. Jest to duże ułatwienie dla kursantów.

Co umożliwiają uprawnienia SEP?

Pobierana za uprawnienia SEP cena nie jest wygórowana. Za kilkaset złotych otrzymujemy certyfikat, który otwiera drzwi do dobrze płatnej pracy. Uprawnienia wydawane przez SEP są uznawane w całej Unii Europejskiej. Odbywa się to na zasadach wzajemności. Dlatego zapisanie się na kurs i egzamin to inwestycja, która z pewnością się zwróci.

Redakcja