Leczenie kanałowe zębów

dentysta

Wizyta u dentysty może przyprawić o ból… głowy. Nie każdy chodzi regularnie do stomatologa i sprawdza stan swojego uzębienia. Zdecydowana większość, odwiedza gabinet w ostateczności, czyli wtedy, kiedy ból jest już tak silny, że nie pomagają środki przeciwbólowe, A to duży błąd.

Kiedy leczyć zęby kanałowo?

Leczenie kanałowe kraków wykonuje się u tych pacjentów, u których doszło do nieodwracalnych zmian chorobowych miazgi zęba. Endodoncja kraków, często jest jedynym ratunkiem przed ekstrakcją. Nie powinno się tego bagatelizować, ponieważ nieleczone zęby mogą doprowadzić do zakażenia całego organizmu.

Leczenie z pomocą mikroskopu

Endodoncja mikroskopowa kraków pozwala dentyście skutecznie leczyć zęby kanałowo. Dzięki zastosowaniu mikroskopu, zmniejsza się konieczność wykonywania zdjęć rentgenowskich. Dodatkowo, stomatolog jest w stanie znaleźć wszystkie kanały i precyzyjnie je opracować. Mikroskop pozwala także naprawić takie powikłania, jak usunięcie złamanego narzędzia. Czasami w trakcie leczenia kanałowego tak się zdarza.

Leczenie kanałowe kraków – koszty

Endodoncja kraków nie jest zabiegiem w pełni refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. U osób dorosłych tylko leczenie kanałowe zębów przednich, od pierwszego do trzeciego, podlega dofinansowaniu, natomiast u dzieci, kobiet w ciąży i połogu, leczenie obejmuje pozostałe zęby. Jednak większość pacjentów decyduje się na endodoncje całkowicie prywatnie i sami pokrywają koszty. Cena za leczenie kałowe waha się od 300 do 800 zł, a endodoncja mikroskopowa kraków może być jeszcze droższa.

Leczyć czy usuwać?

Na to pytanie jest tylko jedna właściwa odpowiedź: leczyć. Ekstrakcja zębów powinna być ostatecznością. Dzisiejsza stomatologia rozwija się tak szybko, że nawet bardzo chore zęby można uratować. Dzięki leczeniu kanałowemu, nie trzeba decydować się na tak drastyczne rozwiązania, jak usuwanie. W dodatku takie leczenie wcale nie musi boleć. Obecne metody znieczuleń są tak nowoczesne, że leczenie zębów bez bólu stało się standardem. Oczywiście, najlepiej jest zapobiegać.

Leczenie kanałowe dawno już przestało być zabiegiem bolesnym, nieprzyjemnym i długotrwałym. Dzięki endodoncji mikroskopowej kraków, całkowite wyleczenie, jest możliwe już w trakcie pierwszej wizyty. Co ważne, leczenie kanałowe może być wykonywane u kobiet w ciąży, a także u mam, które karmią piersią. W tych szczególnych stanach, ostatnią rzeczą jakiej kobieta potrzebuje jest bolący ząb. Idealnym rozwiązaniem jest regularnie chodzić na wizyty kontrolne do stomatologa.

Redakcja