Praca elektryka w ostatnim czasie stała się zajęciem dość dochodowym, które przyciąga uwagę osób rozpoczynających swoją karierę zawodową. Nic więc dziwnego, że coraz więcej chętnych zapisuje się na szkolenia SEP i podchodzi do egzaminów zawodowych. Warto przyjrzeć się tej kwestii nieco lepiej.
Uprawnienia SEP – co to właściwie jest?
Uprawnienia SEP wydawane są przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Jest to organizacja zrzeszająca, dbająca o interesy i ustanawiająca standardy pracy elektryków i osób pracujących w zawodach pokrewnych. Aby zdobyć uprawnienia, konieczne jest ukończenie kursu. W kwestii takiej, jak uprawnienia SEP cena zależna jest od rodzaju kursu, który nas interesuje. Jeśli chodzi o podstawowy (w kategoriach G1, G2 i G3) kurs SEP cena nie jest wygórowana i pozwolić może sobie na tego rodzaju edukację każdy, kto tylko znajdzie na nią czas. Warto jednak wiedzieć, że podstawowe uprawnienia to nie wszystko. Organizowane są również kursy specjalistyczne, które pozwalają znacznie poszerzyć swoją wiedzę i uzyskać dodatkowe uprawnienia zawodowe. W przypadku takim jak na przykład uprawnienia sep do 1kv cena jest wyraźnie wyższa, niż koszt kursu podstawowego, którego zaliczenie jest warunkiem niezbędnym do rozpoczęcia kursów specjalistycznych.
Jak zdobyć uprawnienia SEP?
Tutaj pojawia się pytanie praktyczne. Jak właściwie zabrać się za uzyskanie uprawnień elektryka? Jak już wyjaśniono, w kwestii takiej jak kurs SEP cena raczej nie jest zaporowa. Problemem może być natomiast czas i chęci do nauki. Kurs może trwać nawet kilka tygodni, w czasie których konieczne jest przyswojenie sporej ilości niezbyt łatwego materiału. Ukończenie szkolenia wymaga więc od kursantów niemałego zaangażowania. W dzisiejszych czasach, w których coraz bardziej popularna jest nauka zdalna, dostępne są również szkolenia SEP online. Może to być dobry sposób na pogodzenie nauki z pracą zawodową.
Jakie możliwości zawodowe dają uprawnienia SEP?
Zdobycie uprawnień SEP pozwala na samodzielną pracę jako elektryk. Wymagane są w tym celu przynajmniej podstawowe uprawnienia w kategorii E (pozwalają na montaż, modyfikację i dozór urządzeń i instalacji elektrycznych). W wielu zawodach wymagane są dodatkowe szkolenia specjalistyczne. Jest tak na przykład wymagane w przypadku osób zajmujących się montażem i obsługą kolejowych trakcji elektrycznych. Warto też pamiętać, że szkolenie SEP to nie tylko dodatkowe uprawnienie, ale czasem również sposób na pokazanie pracodawcy, że jest się właściwą osobą do objęcia wymagającego większej odpowiedzialności, lepiej płatnego stanowiska.