Czym są uprawnienia sep do 1 kV?

elektryka, SEP

Praca przy urządzeniach prądotwórczych wymaga nie tylko cierpliwości i odwagi, ale także fachowej wiedzy teoretycznej i praktycznej. Można ją nabyć, zapisując się na odpowiedni kurs sep 1kv organizowany przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Po jego ukończeniu oraz zdaniu ustnego egzaminu otrzymuje się specjalny certyfikat, czyli uprawnienia sep g1. Co jeszcze wiadomo na ten temat?

Dlaczego uprawnienia sep są bardzo ważne?

Nic dziwnego, że na zdobycie takich kwalifikacji decyduje się dużo młodych ludzi. Minimalne warunki, jakie muszą spełnić nie są skomplikowane. Wystarczy osiągnąć pełnoletność oraz mieć co najmniej podstawowe wykształcenie. Kiedy już włoży się do kieszeni świadectwo uprawniające do pracy na stanowisku elektryka, to znacznie łatwiej będzie można przejść etap rekrutacji. Właśnie dlatego opłaca się zapisać na kurs sep 1kv. Dzięki udokumentowanym umiejętnościom można być przyjętym do firmy zajmującej się produkcją różnych podzespołów elektronicznych, a nawet do przedsiębiorstwa z branży motoryzacyjnym.

Kurs sep 1kv – przydatne informacje

Mając uprawnienia sep do 1kv, bez problemu można obsługiwać i konserwować wszelkie urządzenia, instalacje i sieci pracujące pod napięciem maksymalnym 1kv, przesyłające oraz przetwarzające energię elektryczną. Sep g1 jest jednym z trzech rodzajów grup szkoleń. Inne dotyczą branży gazowej oraz cieplnej. Jeżeli chodzi o kurs o nazwie; „Uprawnienia sep do 1kv”, to warto także wiedzieć, że przygotowuje on do eksploatacji (E) albo dozoru (D) danych urządzeń.

Program takich kursów w postaci wykładów jest dość szeroki. Poza praktycznymi czynnościami i teoretycznymi zagadnieniami dotyczącymi bezpośrednio elektryczności (zasad budowy różnych maszyn), uczestnik poznaje jeszcze, jak udzielać pierwszej pomocy. Co więcej, uczy się czytania ze zrozumieniem wszelkich instrukcji postępowania w razie wystąpienia awarii, pożaru albo jakiegoś oddzielnego zagrożenia życia i zdrowia. Szkolenie jest krótkie, a jego cena przystępna.

Przykładowo za kurs sep 1kv, który obejmuje zarówno eksploatację, jak i dozór, zapłacimy najczęściej ponad 700 zł. Z kolei za sam egzamin trzeba uiścić stałą opłatę wynoszącą obecnie 280 zł (od nowego roku suma ta wzrośnie do 301 zł). Ktoś powie, że to jednak zbyt duże kwoty, jak na jego kieszeń. Mimo to powinien myśleć przyszłościowo. Dzięki uprawnieniom sep g1 będzie bowiem dostawał sporą pensję.

Redakcja