Czym zajmuje się ortodonta?

kuzminscy stomatologia

Ortodoncja to jedna z dziedzin stomatologii zajmująca się problemami związanymi ze zgryzem oraz niekontrolowanym i nieprawidłowym przesuwaniem zębów. Ortodoncja Łódź to zespół specjalistów, którzy pomagają pacjentom skarżącym się na takie problemy.

Ortodonta Łódź

Leczenie wad zgryzu jest bardzo ważne, ponieważ zęby krzywe oraz źle umiejscowione mogą prowadzić do pojawienia się paradontozy. Jest to choroba, która w pierwszym etapie wywołuje ból oraz zapalenie dziąseł. Zapalenie dziąseł jest bardzo niebezpieczne, ponieważ może prowadzić również do uszkodzenia oraz martwicy kości szczęki. Co do zasady, dorośli pacjenci powinni przynajmniej dwa razy w roku udać się na wizytę kontrolną, podczas której lekarz oceni stan uzębienia. Leczenie ortodontyczne przeprowadzone przez wykwalifikowanego specjalistę gwarantuje uratowanie zębów przed wypadnięciem.

Jak wiadomo wady zgryzu, nawet w przypadku tych niewielkich mają wpływ na prawidłowe działanie mięśni twarzy, szyi oraz stawów szczękowo-skroniowych. Pacjenci skarżą się również na bóle głowy i próbują „leczyć” ten stan za pomocą leków przeciwbólowych. Bóle głowy oraz zaburzenia słuchu są bardzo niebezpiecznie, nie tylko dla zdrowia, ale też życia pacjenta. Leczenie ortodontyczne mimo tego, że kojarzone jest z prostowaniem zębów, bardzo często poprawia komfort życia pacjentów.

Ortodonta dziecięcy Łódź

Specjaliści z łódzkiej kliniki leczenia zębów podejmują się również zabiegów na młodszych pacjentach. Według ekspertów pierwsza wizyta kontrolna u ortodonty powinna być przeprowadzona już w pierwszych latach życia dziecka. Warto zaznaczyć, że w przypadku dzieci kontrole uzębienia należy przeprowadzać częściej, nawet raz na kwartał. Jest to zdecydowanie najlepszy sposób na zapobieżenie problemów. Ortodoncja Łódź pomaga pacjentom, którzy mają problemy z funkcjonowaniem układ mięśniowego twarzy oraz szyi.

W przypadku leczenia ortodontycznego lekarze najczęściej zaczynają badanie od zrobienia dokładnych zdjęć RTG, na podstawie których stomatolog może ocenić stan zębów oraz zaplanować leczenie. Niewidoczne dla oka zmiany mogą być wykryte tylko dzięki odpowiednim zdjęciom RTG. Lekarz, który usunie nieprawidłowości we wczesnym etapie uchroni pacjenta przed kosztownym i długim leczeniem. Mocne i zdrowe zęby zapewniają komfort życia przez długie lata.

Redakcja