Szkolenia elektryczne mogą całkowicie odmienić czyjąś sytuację zawodową. Uprawnienia SEP dają bardzo duże możliwości na rynku pracy. Przez pracodawców osoby nimi dysponujące są poszukiwane, a także odpowiednio wynagradzane. Co warto wiedzieć o tego rodzaju kursach i dlaczego warto się nimi zainteresować?
Szkolenia elektryczne – jakie są ich rodzaje?
Przede wszystkim należy wiedzieć, że uprawnienia elektryczne mają wiele różnych kategorii. Szkolenia więc dotyczą zawsze konkretnych uprawnień, a zdobywana na nich wiedza przygotowuje do zdania egzaminu na uprawnienia określonego rodzaju. Uprawnienia SEP dzielą się na kategorie E i D, przy czym o wiele większe możliwości daje ta pierwsza. Zdobycie kategorii D umożliwia wyłącznie dozór urządzeń i instalacji elektrycznych, przy czym w dalszym ciągu może to być cenna kompetencja zawodowa. Oprócz tego uprawnienia SEP dzielą się na kategorie G1, G2 i G3, które umożliwiają pracę przy instalacjach elektrycznych różnego rodzaju (zwykłych, a także związanych z instalacjami ciepłowniczymi i gazowymi). Każda z kategorii G zawiera w sobie cały szereg mniejszych, specjalistycznych podkategorii. Zdobycie takich specjalistycznych uprawnień wymaga ukończenia osobnych kursów.
Kursy na uprawnienia elektryczne – jak zrobić?
Wszyscy kursanci zacząć muszą od zdobycia podstawowych uprawnień SEP, które umożliwiają pracę przy montażu i naprawie instalacji elektrycznych. Na kurs zapisać może się każdy, kto ma ukończone osiemnaście lat i przynajmniej wykształcenie podstawowe. Ważną informacją jest to, że żadne kierunkowe wykształcenie techniczne nie jest tu wymagane. Samo skończenie kursu nie daje jeszcze uprawnień do wykonywania zawodu elektryka. Aby to osiągnąć, trzeba jeszcze zdać egzamin zawodowy przed komisją SEP. Po zdobyciu podstawowych uprawnień można rozpocząć bardziej zaawansowane kursy na uprawnienia elektryczne.
Dlaczego warto zainwestować w kursy elektryczne?
Najważniejszą zaletą są oczywiście większe możliwości zawodowe. Elektrycy zarabiają ostatnio relatywnie dużo i są poszukiwani na rynku pracy. Dodatkowo niektóre, bardziej zaawansowane kursy elektryczne umożliwiają zdobycie specjalistycznych uprawnień, na przykład związanych z obsługą kolejowych trakcji elektrycznych, czy urządzeń prądotwórczych o wysokiej mocy, co otwiera drogę do nowej, ciekawej pracy.