Implanty zębów – czy jest się czego bać?

zdrowe zęby, dentysta

Wiele osób boi się dentysty, nawet gdy chodzi o prozaiczne leczenie zębów, tym bardziej więc wizja wykonania bardziej inwazyjnych zabiegów może budzić w nich obawy. Czy jest się czego bać?

Implanty Toruń

Wszczepianie implantów zębowych to jeden z najbardziej inwazyjnych zabiegów, jakim można poddać się w gabinecie stomatologicznym, ale to właśnie dzięki temu są one tak świetne. Mocowanie koron, mostów czy protez nie jest tak inwazyjne, ale ceną za to jest ich mniejsza stabilność, naturalność, trwałość i estetyka. Implanty zębów Toruń są wszczepianie w kość szczęki lub żuchwy, a następnie zrastają się z nią, dzięki czemu budową przypominają naturalne zęby. Rzecz jasna, taki zabieg nie należy do przyjemności, ale na pewno nie ma powodów do obaw. Silne znieczulenie powoduje, że żadne nieprzyjemności nie są odczuwane, nie ma mowy o bólu. Po ustąpieniu znieczulenia można stosować zimne okłady i środki przeciwbólowe (stomatolog może nawet wypisać receptę na silniejsze leki), ale przeglądając opinie w sieci, można przekonać się, że ból nie zawsze występuje.

Oczywiście zabiegi polegające na wszczepianiu implantów nie zawsze mają taki sam przebieg. Czasem potrzebne jest podniesienie dna zatoki, co jest bardziej skomplikowane. Jednak współczesna stomatologia nie dopuszcza, by pacjent w jakimkolwiek przypadku odczuwał ból czy inny dyskomfort, tym bardziej że dysponuje bardzo silnymi znieczuleniami. W szczególnych przypadkach można nawet wszczepić implanty zębowe Toruń pod narkozą. Dotyczy to na przykład osób silnie zestresowanych, mdlejących na widok krwi czy mających silny odruch wymiotny.

Co z ryzykiem odrzucenia?

Decydując się na wszczepienie implantów zębowych, trzeba mieć świadomość, że może dojść do ryzyka ich odrzucenia. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, niektóre osoby dowiadują się o tym dopiero od stomatologa, gdy trafiają do jego gabinetu. Oczywiście lekarz przeprowadzający zabieg zadba o to, by odbył się on w sterylnych warunkach. Duża rola należy do pacjenta. Kluczowe w zapobieganiu odrzucenia implantu jest dbanie o higienę jamy ustnej, co ważne, nie tylko w jakiś czas po zabiegu, ale przez jakiś czas. Do odrzucenia może dojść nawet po kilku latach, jeśli rozwinie się infekcja. Na pewno więc nie można pozwolić sobie na zaniedbywanie stanu jamy ustnej, właściwie nigdy.

Redakcja