RTG zęba Śląsk to bardzo popularne badanie, które wchodzi w zakres diagnostyki obrazowej. Podczas samego badania korzysta się z promieniowania X. Dzięki RTG można uwidocznić rzeczywisty stan zębów oraz ich prawidłową budowę. Dentysta uzyskuje bezpośredni wgląd w kanały korzeniowe w poszczególnych zębach, dzięki czemu jest w stanie zaproponować skuteczne leczenie.
Kiedy wykonuje się badanie RTG zęba?
RTG zębów Ruda Śląska jest bardzo pomocne przede wszystkim w diagnostyce stanów zapalnych. Badanie bardzo często wykonuje się przy chorobie miazgi i przyzębia. Dużym atutem badania RTG jest to, że jest ono krótkotrwałe i bezbolesne. Badanie wykonuje się w gabinecie stomatologicznym bez szczególnego przygotowania. Wspomniane promieniowanie rentgenowskie wnika bezpośrednio do organizmu. Promieniowanie X doskonale radzi sobie z napotkanymi przeszkodami. Mowa tutaj między innymi o kościach, tkankach i różnorodnych narządach. Obraz prześwietlanych tkanek jest bardzo czytelny.
Jakie są wskazania do badania RTG zęba?
RTG zęba Ruda Śląska wykonywane jest wyłącznie na zlecenie lekarza. Wynika to oczywiście z tego, że podczas badania dochodzi do ekspozycji na działanie promieniowania X. Diagnostykę obrazową najczęściej wykonuje się przy zaawansowanej próchnicy, czy też przy bardzo silnych dolegliwościach bólowych. RTG zęba Śląsk jest bardzo pomocne przy rozpoczynaniu terapii kanałowej. Nie można zapominać także o fizycznych urazach zębów. Dzięki zdjęciu RTG dentysta może dokładnie zdiagnozować zęby zatrzymane, czy też łatwiej jest ocenić zawiązki poszczególnych zębów. Zdjęcie RTG wykonuje się także przy zabiegach wszczepiania implantów.
Na czym polega punktowe RTG zębów Ruda Śląska?
We współczesnej stomatologii najczęściej wykonuje się RTG punktowe zębów. Dzięki badaniu można uzyskać wyłącznie obraz konkretnego zęba. Dzięki badaniu można także dokładnie ocenić stan wskazanego zęba, tkanek oraz korzeni sąsiadujących. Punktowe RTG zęba Ruda Śląska wykonuje się również na sam konice leczenia endodontycznego. Dzięki zdjęciu punktowemu dentysta może ocenić, czy dany ząb nadaje się do wykorzystania jako filar przy zakładaniu mostu protetycznego. Podczas samego badania zakładany jest specjalny fartuch z gumy ołowiowej, który zapewnia ochronę przed promieniowaniem. Pacjent musi przytrzymać jedynie kliszę rentgenowską wewnątrz jamy ustnej.