Ściana akcentowa – sposób na personalizację pomieszczenia

farby Benjamin, farby ścienne

Zastanawiając się nad sposobami dokonania metamorfozy wnętrza, pragnąc nadać mu osobisty charakter, warto rozważyć możliwość pomalowania jednej ze ścian na wyróżniający ją od reszty powierzchni kolor. Takie rozwiązanie nie tylko błyskawicznie przedefiniuje wymowę pomieszczenia, ale także sprawi, że będzie ono o wiele bardziej interesujące wizualnie.

Którą ścianę wybrać?

Podczas podejmowania decyzji, która ze ścian ma zostać wykończona inaczej niż pozostałe, dobrze jest wziąć pod uwagę układ pomieszczenia. Stosowną do wyróżnienia ścianą będzie ta, przy której znajdują się charakterystyczne elementy architektoniczne, takie jak kominek lub meble o unikalnej sylwetce. Ściana akcentowa będzie podkreślała wszystko co znajdzie się na jej tle, dlatego warto dobrze przemyśleć gdzie ją zastosować. Dodatkowo ważną kwestią jest plan pomieszczenia. Ściana kontrastowa może bowiem optycznie skrócić przestrzeń pokoju. Ten efekt można wykorzystać w celu wizualnej korekcji zbyt wąskiego pomieszczenia. Poza tym najlepiej by wybór padł na ścianę bez okien, gdyż światło z nich wpadające może zminimalizować efekt głębi.

Jak dobrać kolor ściany – farby Benjamin Moore kolory

Choć, jak mowa w tytule, jest to ściana akcentowa doboru koloru należy dokonać w sposób skoordynowany z wystrojem reszty wnętrza.. Oczywiście, nie oznacza to wyboru tego samego odcienia. Odważniejsi mogą postawić na barwy kontrastowe, jednak trzeba tę decyzję dobrze przemyśleć. W roli akcentu kolorystycznego bardzo dobrze sprawdzają się kolory ciemne i bogate – takie jak grafit (na przykład farba Benjamin Moore Mysterious AF-565), butelkowa zieleń (Dragonfly AF – 510 tejże marki) lub intensywna szarość ( Arctic Seal CSP-15 – jak wyżej). Bardzo ważne jest też zastosowanie wysokiej jakości farby o nienagannym wykończeniu – to ona będzie decydowała o powodzeniu przedsięwzięcia. W tym celu z pewnością sprawdzą się wspomniane farby marki Benjamin Moore.

Pomalowanie jednej ze ścian na wyróżniający ją kolor z pewnością doda pomieszczeniu fantazji i osobistego charakteru. Oprócz tego pozwoli zatuszować drobne niedoskonałości układu pomieszczenia i wydzielić w nim odrębną przestrzeń. Motyw ściany o innym niż reszta wykończeniu jest także bardzo popularnym trendem wnętrzarskim. Decydując się na taki krok dobrze jest postawić na niezawodną farbę, która będzie grała w tej kompozycji pierwsze skrzypce.

Redakcja