Zatrudnienie pracowników w branżach technicznych, elektrycznych, ciepłowniczych czy gazowych to nie żarty. Właściciele firm poszukują osób godnych zaufania, a przede wszystkim legitymujących się odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Do tego dochodzą uprawnienia sep, które w wielu przedsiębiorstwach są nieodzowne, aby w ogóle móc dopuścić poszczególne osoby do pracy. Warunkiem zatrudnienia lub przystąpienia do wykonywania obowiązków jest przedstawienie stosownych dokumentów poświadczających odbycie kursu i zdanie egzaminu.
Uprawnienie sep – co to takiego?
Pod ogólną nazwą sep kryją się kwalifikacje do obsługi różnego rodzaju instalacji oraz urządzeń wykorzystywanych w szeroko pojętym przemyśle. Może chodzić o piece przemysłowe, instalacje gazowe bądź urządzenia wykorzystujące energię elektryczną. Dostępne są trzy podstawowe typy uprawnień. G1 to uprawnieniami do użytkowania i zajmowania się sieciami elektroenergetycznymi. G2 dotyczą sieci i urządzeń cieplnych. Z kolei G3 wskazują na sieci i maszyny gazowe. Nie ma przeciwwskazań, aby dany pracownik uzyskał wszystkie trzy uprawnienia sep. Wręcz jest to sytuacja pożądana na niełatwym rynku pracy.
Sepowskie uprawnienia a wyjazd za granicę
Bardzo istotne jest to, że zdobyte uprawnienia obowiązują na terenie całej Unii Europejskiej. Przy współczesnej rotacji pracowników i możliwościach wyjazdu za granicę to doskonała informacja. W Polsce pracownicy, którzy mają uprawnienie sep są poważani cenieni, lecz wiele osób wybiera obce państwo, gdyż gwarantuje im ono wyższe zarobki. Trudno się zresztą dziwić, że specjaliści chcą zarabiać na odpowiednim poziomie. Wyjeżdżając za granicę, elektrycy mogą legitymować się polskimi dokumentami, które będą ważne aż przez 5 lat, a po upływie tego czasu mogą zostać odnowione.
Czy pracodawca może zmusić do odbycia kursu i zdobycia uprawnień?
Sepowskie uprawnienia są wymagane w niektórych profesjach i nie jest to widzimisię pracodawców, lecz stan taki wynika z przepisów prawnych. Są to zajęcia bardzo odpowiedzialne, gdyż od prawidłowego ich wykonania zależy bezpieczeństwo, a czasem zdrowie i życie ludzi. Pracodawcy mogą zatem określić z góry, że dopuszczenie do pracy na określonym stanowisku będzie możliwe po odbyciu kursu i zdobyciu certyfikatu potwierdzającego ten fakt. Na tych dokumentach mogą też być oparte rekrutacje prowadzone przez przedsiębiorstwa. Na szczęście dostęp do szkoleń jest łatwy i powszechny.