Czym są uprawnienia SEP?

elektryka, uprawnienia SEP

Każda osoba, która chciałaby podjąć pracę na stanowisku elektryka bądź też w podobnym zawodzie, musi posiadać uprawnienia SEP G1. Przepisy prawa określają że powinna posiadać je każda osoba, która zajmuje się eksploatacją i dozorem sieci, instalacji oraz urządzeń elektroenergetycznych. Aby więc móc wykonywać czynności związane z obsługą, remontami, konserwacją oraz montażem tego typu urządzeń, koniecznie trzeba zapisać się na kurs sep.

Uprawnienia energetyczne G1 – jaki kurs wybrać?

Z racji tego, że zawód elektryka z pewnością nie należy do najbardziej bezpiecznych, warto wybrać taki kurs, który pozwoli na poznanie jak największej ilości zagadnień, a także szeroko rozumianych przepisów BHP.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że każdy kurs zakończony jest egzaminem przed komisją stowarzyszenia elektryków polskich. Tylko w ten sposób można zweryfikować, czy podczas odbytego kursu kandydat do zawodu elektryka posiadł wymaganą wiedzę, a także – czy poradzi sobie z zadaniami praktycznymi.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że pierwszym krokiem do zaliczenia egzaminu jest wybór odpowiedniego kursu. Nie bez znaczenia jest wyspecjalizowana kadra, statystyki zdawalności, a także to, czy konkretny kurs posiada certyfikację stowarzyszenia elektryków polskich.

Jak poradzić sobie ze stresem podczas egzaminu?

Wiele osób chcących zdobyć uprawnienia G1, nie zdaje egzaminu z powodu silnego stresu. Warto pamiętać o tym, że jego poziom można skutecznie obniżyć poprzez rzetelne przygotowanie merytoryczne. Świadomość własnej wiedzy oraz atutów pozwala podejść do egzaminu z pewnością siebie, spokojem i opanowaniem.

Niestety, dla wielu osób poszukujących kursów sep, czynnikiem decydującym o wyborze konkretnego ośrodka szkoleniowego, wciąż pozostaje cena. Tymczasem nie jest ona najważniejsza, jeśli chodzi o zdobycie upragnionych uprawnień.

Dlaczego warto zdobyć uprawnienia energetyczne G1?

Są to uprawnienia, które znacznie podwyższają wartość pracownika na rynku pracy – zarówno krajowym, jak i zagranicznym. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zwłaszcza za granicą specjaliści z zakresu energetyki są szczególnie pożądani i mogą liczyć na naprawdę atrakcyjne stawki. Stąd też każda osoba, która chce postawić na intensywny rozwój osobisty, powinna poważnie rozważyć uprawnienia SEP G1.

Redakcja