Pierwsze telefony

stary telefon

Telefon stał się gadżetem, bez którego codzienne życie mogłoby być znacznie trudniejsze. Obecnie za pomocą telefonu można załatwić wszystkie niezbędne sprawy. Możliwa jest nawet praca zdalna. Skoro urządzenie to stało się takie ważne, to warto wiedzieć, kto wynalazł telefon i jak wyglądały pierwsze modele.

Wynalazca telefonu

Większość książek czy podręczników do historii podaje, że twórcą telefonu jest Alexander Graham Bell. W 1876 roku pokazał on światu swój wynalazek i tym samym był szybszy od swojego konkurenta. Bell wyprzedził Elisha Gray’a tylko o dwie godziny. Kim był zatem Bell? Otóż to szkocki logopeda i nauczyciel muzyki, który pracował w swoim biurze patentowym w Kanadzie, gdzie też wynalazł telefon. Jak już zostało wspomniane, konkurował on z Gray’em, dlatego też kilka lat po ogłoszeniu swojego projekty, Bell brał udział w rozprawach sądowych, które miały potwierdzić, kto jest rzeczywistym wynalazcą telefonu. Sąd ostatecznie okrzyknął Bella wynalazcą. Już w 1877 roku powstało przedsiębiorstwo o nazwie Bell Telephone Company, które to rozpoczęło masową produkcję telefonów.

Pierwsze telefony

Okazuje się jednak, że to nie Bell jako pierwszy opatentował telefon. Taką informację podają wszystkie książki, jednak nie jest to do końca zgodne z prawdą. Kim zatem był wynalazca telefonu? 20 lat przed Bellem, włoski konstruktor Antonio Meucci wymyślił urządzenie, które pozwalało na komunikację głosową na odległość. Żona wynalazcy była bowiem poważnie chora. Właśnie to zmotywowało Włocha do stworzenia urządzenia, które pozwalałoby mu na szybką komunikację z żoną podczas, gdy on pracował w warsztacie. Urządzenie, które opatentował umożliwiało rozmowę na odległość pomiędzy osobą znajdującą się w piwnicy, a żoną, która spała na pierwszym piętrze. Skoro to Meucci jako pierwszy wymyślił telefon, to dlaczego nie widnieje on na kartach historii? Otóż Włoch ten nie posiadał odpowiedniej sumy pieniędzy, która pozwoliłaby mu zarejestrować urządzenie o nazwie teletrofono. W tamtych czasach koszty rejestracji były dość wysokie. Na taki wydatek nie mógł sobie pozwolić Meucii, dlatego też to Bell jest wynalazcą telefonu.

Pierwsze telefony wyglądały całkiem inaczej niż współczesne smartfony, które można zakupić w salonach z artykułami elektrycznymi. Potrafiły ważyć nawet kilka kilogramów i osiągały ogromne wielkości. Noszenie ich w torebce czy kieszeni na pewno nie było dobrym pomysłem. Warto wiedzieć, kto tak naprawdę wynalazł telefon, gdyż współcześnie jest on powszechnie wykorzystywany.

Redakcja