Zdobycie i odnowienie uprawnień sep

elektryk, uprawnienia SEP

Praca wykonywana przy urządzeniach zasilanych prądem lub przy sieciach elektrycznych wymaga doskonałej precyzji i wysokiej etyki pracy. Dlatego nie każda osoba może wykonywać te zadania. Wprowadzone zostały specjalne uprawnienia, które potwierdzają kompetencje danego pracownika. Aby mieć pewność, że zdobyta wiedza jest aktualna uprawnienia sep ważność mają ograniczoną do lat pięciu. Ma to za zadanie zwiększać bezpieczeństwo pracowników i osób postronnych. Dodatkowo pracodawca ma pewność co do tego, że kompetencje pracownika są nadal aktualne. Zdobycie i odnowienie uprawnień sep. Jak wygląda procedura?

Jak uzyskać uprawnienia sep po raz pierwszy?

Aby uzyskać certyfikat uprawnień nadany przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich konieczne jest ukończenie szkolenia dotyczącego pracy z prądem elektrycznym. Jest ono organizowane w większości dużych miast w Polsce. Zdarza się, że przedsiębiorca organizuje je dla swoich pracowników. Aktualnie wszystkie szkolenia przeniesione zostały do formy zdalnej, dlatego można je ukończyć również bez opuszczania domu. Po szkoleniu następuje egzamin i dopiero jego pozytywne zaliczenie pozwala na nadanie uprawnień. List z certyfikatem jest wysyłany do kursanta w późniejszym czasie. Zdobyte uprawnienia sep ważność mają jedynie przez pięć lat. Po tym czasie zachodzi konieczność ich odnowienia. Jest to gwarancja, że kursant ma aktualną i pełną wiedzę na temat wykonywanej pracy.

Dlaczego istotne jest regularne odnowienie uprawnień elektrycznych?

Bez aktualnych uprawnień nie można wykonywać pracy. Dlatego odnowienie uprawnień elektrycznych pozwala na należyte i kompetentne wykonywanie powierzonych zadań. Niestety utrata uprawnień niezbędnych do wykonywania pracy może skończyć się obniżeniem pensji lub zwolnieniem z pracy. Pracodawca chce mieć pewność że zatrudnia osobę kompetentną i posiadającą aktualną wiedzę. Odnowienie uprawnień sep daje gwarancję, że przynajmniej raz na pięć lat pracownik przypomina sobie wszystkie ważne zasady.

Jakie korzyści na rynku pracy daje posiadanie aktualnych uprawnień sep?

Wiele zawodów w swoich kompetencjach ma pracę z prądem elektrycznym. Posiadanie uprawnień jest zatem sporym atutem na rynku pracy. Oznacza to, że pracownik chce się rozwijać i szuka nowych możliwości pod tym względem. Zdobycie uprawnień daje również możliwość całkowitej zmiany branży lub wykonywanego zawodu. Dozór i obsługa urządzeń elektrycznych i sieci elektroenergetycznych to zadania jakie można wykonywać jeśli posiada się aktualne uprawnienia sep.

Redakcja