Dbanie o zęby i ich estetyczny wygląd to podstawa, aby cieszyć się pięknym uśmiechem i nie mieć problemów z pewnością siebie w towarzystwie. Licówki są produktami, które pomagają pozbyć się niektórych kompleksów ujawniających się po otwarciu jamy ustnej. Są one przeznaczone dla osób mających nieprawidłowy kształt lub kolor uzębienia. Pomagają też skorygować drobne wady zgryzu. Licówki są to po prostu małe nakładki przyklejane na zęby w celu poprawy ich ogólnego wyglądu. Uzębienie dzięki temu może być bielsze lub prezentować się bardziej efektownie. Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje licówek – porcelanowe i kompozytowe. Czym różnią się od siebie i które licówki są lepsze?
Licówki kompozytowe – cechy charakterystyczne
Kompozyt pozwala na uzyskanie ładnego odcienia oraz kształtu zęba. Jest materiałem dość trwałym, choć nie aż tak jak porcelana. Licówki kompozytowe są stosunkowo tanie i ładnie wyglądają na zębach. Dzięki nim pacjent zyskuje komfort i większą pewność siebie. Jeśli chodzi o wady takiego rozwiązania, to przede wszystkim, produkty tego typu nie legitymują się taką żywotnością jak porcelana. Z czasem mogą się przebarwiać i wówczas wymagają wymiany. Poza tym, na licówkach mogą łatwiej osadzać się różnego rodzaju zanieczyszczenia np. w miejscu, gdzie kompozyt łączy się z naturalnym zębem.
Licówki porcelanowe – wady i zalety
Licówki porcelanowe są bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Nazywa są także licówkami pełnoceramicznymi. Ten rodzaj materiału posłuży przez lata. Nie jest podatny na przebarwienia czy odkładanie się osadów, więc łatwiej utrzymać zęby w nienagannej czystości. Ceramika przepięknie prezentuje się w jamie ustnej i zapewnia pacjentowi wygodę użytkowania przez długi czas. Minusem może być koszt licówek porcelanowych, które są droższe od kompozytowych i nie każdego pacjenta na nie stać.
Licówki kompozytowe czy porcelanowe – które wybrać?
Biorąc pod uwagę opisane powyżej czynniki, trwalszym i bardziej wydajnym rozwiązaniem okazują się licówki pełnoceramiczne, jeśli ktoś dysponuje większym budżetem. Licówki z kompozytu także nie będą złym wyborem, aby podnieść walory swojego uśmiechu. Najważniejsze jest zadowolenie pacjenta z jego nowego wizerunku. Wybór licówek powinien być każdorazowo dostosowany do indywidualnych potrzeb każdej osoby. Zastanawiając się, czy licówki kompozytowe czy porcelanowe warto zasięgnąć porady swojego stomatologa.